Tęczowa flaga i pary LGBT w kościele. Pierwsze takie nabożeństwo w Polsce

17 maja, podczas nabożeństwa z okazji Międzynarodowego Dnia przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT), w kościele Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie, po raz pierwszy w Polsce zostało pobłogosławionych 10 par jednopłciowych. Nabożeństwo zorganizowane przez warszawską Parafię Ewangelicko-Reformowaną oraz Fundację Wiara i Tęcza zgromadziło duchownych z różnych wyznań, w tym z Kościołów ewangelicko-reformowanego, ewangelicko-augsburskiego i katolickiego.

Przebieg Nabożeństwa i Błogosławieństwa

Podczas nabożeństwa, uczestnicy śpiewali pieśni i czytali fragmenty Pisma Świętego. Ksiądz Halina Radacz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wygłosiła kazanie, a ksiądz Adam Świeżyński z Kościoła Rzymskokatolickiego również był obecny. Po modlitwie, duchowni udzielili błogosławieństwa dziesięciu parom jednopłciowym zgromadzonym w kościele.

- Advertisement -

Proboszcz parafii, ks. Michał Jabłoński, podkreślił, że błogosławieństwo to nie jest równoznaczne z zawarciem małżeństwa i nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji prawnych. „Nasze błogosławieństwo jest sposobem na powiedzenie tym parom, że ich miłość nie jest gorsza od miłości osób heteroseksualnych, że również ich miłość podoba się Bogu, jeżeli jest tam odpowiedzialność, szacunek, radość dawania i ofiarowania siebie drugiemu,” wyjaśnił.

Reakcje i Plany na Przyszłość

Ks. Jabłoński zaznaczył, że gest błogosławieństwa miał na celu docenienie miłości par jednopłciowych i równoważenie jej z miłością par heteroseksualnych. Zaznaczył, że niektóre pary spontanicznie dołączyły do błogosławieństwa podczas nabożeństwa, co było dla niego bardzo wzruszające.

To wydarzenie było pierwszym tego typu w Polsce, jednak planowane są kolejne. „W naszym Kościele nie ma jeszcze wypracowanego jasnego stanowiska dotyczącego udzielania błogosławieństwa parom jednopłciowym. Wszystko zależy od danego duchownego, jak on to widzi, jak to rozumie. To sprawa bardzo indywidualna,” powiedział ks. Jabłoński.

Stanowisko Watykanu

18 grudnia 2023 roku Dykasteria Nauki Wiary ogłosiła deklarację „Fiducia supplicans,” która dopuszcza możliwość błogosławienia par „w sytuacji nieregularnej i tej samej płci” w Kościele katolickim, pod warunkiem, że gest ten nie jest utożsamiany z błogosławieństwem sakramentu małżeństwa. Błogosławieństwo takie ma się odbywać poza jakimkolwiek rytuałem liturgicznym.

Podsumowanie

Błogosławienie par jednopłciowych w kościele Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie to krok w kierunku większej akceptacji i zrozumienia dla różnorodnych form miłości. Jest to znaczące wydarzenie w kontekście polskiego społeczeństwa i religii, wskazujące na postępującą otwartość i inkluzywność niektórych wspólnot religijnych.

Popularne